Minione wydarzenia

  • Aktywiści działający w Koalicji Cyrk Bez Zwierząt ustanowili 8 czerwca jako Dzień Cyrku Bez Zwierząt. Tego dnia w Szczecinie na Jasnych Błoniach aktywiści z Basty zorganizowali happening.
  • W Niedzielę 19 maja 2013r. w Kinie Zamek odbył się pokaz filmu ?Duchy naszego systemu? (?Ghosts in our machine?) w ramach festiwalu filmów dokumentalnych Planete+ Doc. Po filmie odbyła się dyskusja z zaproszonymi gośćmi.
  • 5 maja w Szczecinie Stowarzyszenie Empatia i Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt Basta! zorganizowały akcję uliczną „Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć”. Około 50 osób zebrało się na Jasnych Błoniach, aby stanąć z portretami zwierząt, wykorzystywanych i krzywdzonych przez człowieka.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2013r. w Szczecinie odbyła się akcja uliczna związana z ogólnopolskimi kampaniami „Cyrk bez zwierząt” i „Antyfutro”. Na miejscu można było uzyskać informacje, złożyć podpis pod petycjami oraz obejrzeć plansze ze zdjęciami z ferm futrzarskich i zza kulis cyrków.
  • 14 kwietnia w ramach ogólnopolskiej kampanii ?Cyrk bez zwierząt? zorganizowaliśmy demonstrację przed Cyrkiem Zalewski. Około trzydziestu osób protestowało przeciwko wykorzystywaniu zwierząt do celów rozrywki. Było głośno! Gratulujemy osobom, które oddały bilety do cyrku, popierając nasz głos w sprawie więzionych zwierząt – w tym chorych słoni, których cierpienie można było zobaczyć na tyłach cyrku…
  • W dniach 12-14 kwietnia miał w Szczecinie miejsce Festiwal Pomorze Sztuki. Zaprzyjaźniony z nami artywista  Xavier Bayle zaprezentował wykład o sztuce zaangażowanej w nowoczesnym społeczeństwie, potem zaś wespół z Danielem Paxem performance Kakokuchniophonia, zakończony degustacją wegańskich smakołyków.
  • 7 kwietnia o godzinie 15:00 w Szczecinie/Dąbiu odbył się pierwszy w tym roku protest pod cyrkiem. W cyrku Metropol wykorzystywane są między innymi renifery, kuce, kozy, gołębie i psy. Zebrani aktywiści zachęcali do niewspierania cyrku, w którym wykorzystywane są zwierzęta.
  • Na początku kwietnia odbyło się spotkanie z weganizmem, którego gościem była Magdalena Płonka, autorka książki ?Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym?. Masowe zabijanie zwierząt, handel zagrożonymi gatunkami, seksizm i uprzedmiotowienie kobiet, wykorzystywanie dzieci jako taniej siły roboczej, łamanie praw pracowniczych, zanieczyszczenie środowiska i negatywne oddziaływanie na zdrowie człowieka – to tylko kilka wątków kryjących się za ciemnym obliczem mody.
  • 3 marca przed Teatrem Lalek Pleciuga, podczas Kongresu Gospodarczego zorganizowanego przez Ruch Palikota oraz posła Andrzeja Piątaka, odbył się kolejny protest Basty!, która od ponad roku prowadzi kampanię ?Szczecin bez futra?. Akcja miała na celu wyrażenie sprzeciwu wobec hodowli zwierząt na futra i wspierania krwawego biznesu, którym zajmuje się właśnie poseł Piątak.
  • 22 lutego w Myśliborzu odbyła się demonstracja przeciwko fermom norek. Mieszkańcy okolicznych wsi protestowali przeciwko ogromnym inwestycjom, które powstają blisko ich domów, powodując nieznośne warunki życia. Przede wszystkim jednak, zwracano uwagę na konieczność zmiany prawa w kwestii hodowli i zabijania zwierząt na futra.
  • 1 lutego 2013 roku aktywiści Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta! protestowali pod rzeźnią kurczaków Drobimex. Firma ta zabija codziennie około 100 tysięcy zwierząt! Ta symboliczna akcja została zorganizowana ku pamięci aktywistki Jill Phipps, która 18 lat temu zginęła podczas próby powstrzymania eksportu żywych cieląt, przed lotniskiem w Coventry.Link do filmu
  • Dziś, 30 stycznia 2013 odbyła się konferencja prasowa z inicjatywy grupy Basta! Spotkanie dotyczyło raportu, opublikowanego przez stowarzyszenie Otwarte Klatki, dotyczące stanu polskich ferm futrzarskich. Zwierzęta są poranione, nieleczone. Warunki ich bytowania również pozostawiają wiele do życzenia. Taki stan rzeczy dotyczy także fermy posła Andrzeja Piątaka, co wiemy z opublikowanego tydzień temu raportu, dotyczącego naszego województwa http://vimeo.com/58540845
  • 15 stycznia br., Basta gościła w Gimnazjum 27 w Szczecinie. Dzięki uprzejmości grona pedagogicznego i dyrekcji, odbyły się trzy spotkania z młodzieżą. Uczestniczyli w nich uczniowie ze wszystkich roczników. Razem obejrzeliśmy film dokumentalny o losie zwierząt cyrkowych – ,,Cyrk – rozrywka za cierpienie”. Po filmie był czas na pytania i krótką dyskusję. Uczniowie dostali też materiały dotyczące różnych innych problemów łamania praw zwierząt.
  • Również 14 stycznia br. odbył się protest Basty przed biurem poselskim Andrzeja Piątaka. Aktywiści odwiedzili biuro, zostawiając przedstawicielom Ruchu Palikota dwa raporty „CENA FUTRA” i „Rzeczywistość” polskich ferm futrzarskich” dla lokalnych przedstawicieli i dla wspomnianego posła. Po opuszczeniu biura na pobliskim placu odbyła się krótka akcja antyfutrzarska. Film: http://vimeo.com/48387180
  • 14 stycznia 2013 roku o godzinie dwunastej Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt Basta! protestowała przed Rektoratem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego domagając się zamknięcia Pracowni Hodowli Zwierząt Futerkowych oraz zaprzestania nauczania takich przedmiotów jak Futrzarstwo oraz Utrzymywanie i hodowla zwierząt futerkowych.
  • 28 grudnia grupa Basta! spotkała się z dziećmi w domu stowarzyszenia SOS dla rodziny. Razem z Mikołajem i jego przyjaciółmi rozdano dzieciom paczki. Odwiedziny Mikołaja, uświetnili jego goście: grupa Tocomala, która zagrała na afrykańskich bębnach, a także Teatr Ognia Lascar. Paczki przygotowano dzięki uprzejmości Never Unarmed.
  • 20 grudnia obchodzony jest jako Dzień Ryby. Z tej okazji w Szczecinie o godz. 15 w pobliżu Centrum Handlowego Turzyn zabrała się grupa aktywistów z Basty, która wyraziła swój sprzeciw wobec przemysłowej hodowli i sprzedaży karpi, skazywanych na ogromne cierpienia w imię okupionej śmiercią tradycji i gustów kulinarnych. Film: http://vimeo.com/56130246
  • 19 grudnia 2012 roku Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt Basta! zorganizowała kolejny protest w ramach kampanii Szczecin Bez Futra przed biurem poselskim Andrzeja Piątaka.
  • W czwartek 29.11.2012 w Szczecinie pod Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US, Basta zorganizowała protest przeciwko planom atomowym w naszym kraju. Miejsce to, nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ właśnie dzisiaj na WNEiZ, gościł atomowy bus.
  • 25 listopada w Szczecinie odbył się marsz zorganizowany przez Bastę z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bez Futra. Film: http://www.youtube.com/watch?v=aupKoe5Vjdw
  • W piątek 9.11.2012 r. odbył się protest Basty w ramach kampanii „Szczecin Bez Futra” pod sklepem Milano shoes.
  • 4 listopada o godzinie 17:15 odbył się protest Basty przed Katedrą pw. Świętego Jakuba. Pikieta była chęcią wyrażenia sprzeciwu wobec zabijania zwierząt przez myśliwych oraz wobec patronalnej Mszy Świętej dla wspólnot myśliwskich i kół łowieckich.
  • W ramach Kampanii cyrk bez zwierząt w niedzielę 28.10.2012r. odbył się protest przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w Cyrku Europa.
  • 19 października 2012, kolejna akcja zbierania podpisów w ramach kampanii Cyrk Bez Zwierząt
  • 13 Października w Gryfinie odbył się koncert Rockowy, podczas, którego Basta miała wegańskie stoisko. Oprócz ciekawostek kulinarno-zdrowotnych można było dowiedzieć się więcej o prawach zwierząt.
  • 11 października 2012 w okolicach Galerii Kaskada, grupa Basta zorganizowała akcję informacyjną na temat cyrków ze zwierzętami. Przechodnie zapoznać mogli się z petycją, która wraz z wymaganymi 400 podpisami trafi do radnych miasta. Celem akcji jest doprowadzenie do tego, aby miasto nie wynajmowało terenów gminnych cyrkom ze zwierzętami.
  • 8 października 2012r. odbył się kolejny protest grupy Basta! w ramach kampanii Szczecin bez futra. Przy wejściu do rektoratu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego aktywiści zbierali podpisy pod petycją, w której domagają się od władz uczelni zamknięcia Pracowni Hodowli Zwierząt Futerkowych oraz usunięcia z programu nauczania przedmiotów dotyczących futrzarstwa. Oprócz przechodniów petycję podpisywali studenci oraz niektórzy pracownicy ZUT.
  • 1 października w ramach kampanii ?Szczecin bez futra? Basta zorganizowała protest przed uroczystą inauguracją roku akademickiego ZUT. Aktywiści domagali się zamknięcia Pracowni Hodowli Zwierząt Futerkowych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym oraz zaprzestania nauczania przedmiotów Futrzarstwo oraz Utrzymywanie i hodowla zwierząt futerkowych.
  • 10 września pod Urzędem Miejskim w Szczecinie Basta zbierała podpisy pod petycję anty futrzarską. Pierwsza z nich – ogólnokrajowa – mówi o całkowitym zakazie hodowli i zabijania zwierząt na futro. Druga – lokalna – dotyczy zamknięcia Pracowni Hodowli Zwierząt Futerkowych na ZUT.
  • 11 sierpnia 2012 w Szczecinie odbył się kolejny protest pod cyrkiem. Członkowie grupy Basta rozdawali ulotki i zachęcali do wybrania innej formy rozrywki ? bez cierpienia zwierząt.
  • 3 sierpnia 2012 przed Galerią Kaskada odbyła się akcja zbierania podpisów pod petycją. Pierwsza z nich – ogólnokrajowa – mówi o całkowitym zakazie hodowli i zabijania zwierząt na futro. Druga – lokalna – dotyczy zamknięcia Pracowni Hodowli Zwierząt Futerkowych na ZUT
  • W dniach 23-29 lipca 2012 w Lubiatowie spotkali się aktywiści z całej Polski i zza granicy, aby dyskutować o problemach związanych z przemysłem atomowym, a także możliwych działaniach. W obozie uczestniczyła też część grupy Basta, uświadamiając obecnych aktywistów w kwestii praw zwierząt
  • 21 i 22 lipca 2012, podczas wielkiej uczty muzycznej Szczecin United, można było spotkać się z grupą Basta. Ulotki, materiały i oczywiście wegańskie posiłki – to wszystko czekało na gości imprezy na Odrą.
  • 29 czerwca 2012 przy przejściu w okolicach Galerii Kaskada, miała miejsce pikieta przeciwko przemysłowi futrzarskiemu. W trakcie akcji rozdawano ulotki i zbierano podpisy pod petycjami.
  • 24 czerwca 2012 grupa Basta protestowała w Szczecinie pod cyrkiem Zalewski. Podczas akcji użyto transparentów, które wykonały dzieci podczas Wege Weekendu. Ponadto rozdawano kolorowanki i ulotki. Film: http://vimeo.com/44650795
  • 9-10 czerwca 2012 w Inkubatorze Kultury odbył się Wege Weekend. Te dwa dni promowały nie tylko wegańską dietę, ale także działania na rzecz zwierząt. Dzieci mogły wziąć udział w wielu warsztatach. Malowanie transparentów, owocowe origamii czy szycie pluszowych potworów, to tylko niektóre z nich. Nie zabrakło także ruchu – lekcje biegania poprowadził Tomek Pająk z warszawskiego VegeRunners, a w świat jogi zabrali nas Bianka i Piotr. Jednym z bardziej oczekiwanych punktów programu były warsztaty kulinarne, podczas których można było spróbować różnych wegańskich pyszności. Imprezę zakończył występ teatru ognia Lascar. Film: http://vimeo.com/44760797
  • 22 maja 2012 w Szczecinie pod biurem posła Piątaka odbył się protest Basty. Aktywiści informowali przechodniów o przemyśle futrzarskim w naszym regionie, wspieranym m.in. przez wspomnianego posła, który poza tym, że sam jest hodowcą, otrzymał sprzyjający lobbingowi mandat poselski
  • 29 kwietnia w Szczecinie odbył się protest przeciwko wykorzystywaniu zwierząt dla celów rozrywki. Kilkanaście osób protestowało pod Cyrkiem Europa. Były transparenty, ulotki i megafon. Część rodziców zrezygnowało i nie zabrali dzieci do cyrku. Dziękujemy im za pokazanie, że nie zgadzają się na wykorzystywanie zwierząt w cyrku
  • 24 kwietnia 2012 odbył się happening związany ze Światowym Dniem Przeciwko Wiwisekcji. Grupa Basta przeszła ulicami miasta, informując mieszkańców o sytuacji zwierząt laboratoryjnych na całym świecie. Wskazywano też na to, jak ważne są nasze wybory konsumenckie – dlatego warto sięgać po produkty, które nie były testowane na zwierzętach. Także temu problemowi było poświęcone kwietniowe Spotkanie z Weganizmem. Film: http://vimeo.com/41176919
  • 29 marca 2012 burmistrz Myśliborza zorganizował konferencję związaną z kontrowersjami wokół mających powstać ferm norek. Jedną ze stron w dyskusji była grupa Basta. Na konferencji pojawiła się także pani Małgorzata Sulik, która legitymując się swoim naukowym stopniem, zapewniała mieszkańców o braku jakichkolwiek zagrożeń ze strony przemysłu futrzarskiego. Konferencja dotyczyła potencjalnych lokalizacji ferm w Rościnie i Karsku.
  • 11 marca 2012 odbył się protest pod pierwszym w nowym sezonie cyrkiem przybyłym do Szczecina. Dorosłym grupa Basta rozdawała ulotki, dzieciom zaś kolorowanki opowiadające o wizycie Romka w cyrku. Film: http://www.youtube.com/watch?v=h5e5x00iIO0
  • 10 marca 2012 odbyła się szczecińska premiera filmu ?To tylko zwierzęta?. Film powstał dzięki współpracy szczecińskiego aktywisty na rzecz zwierząt i zaangażowanego filmowca. Projekt finansowany był z własnych środków. Film: http://www.youtube.com/watch?v=DqX1iVYAtNQ&feature=youtu.be
  • 3 marca 2012 grupa aktywistów na rzecz zwierząt protestowała pod sklepem futrzarskim Imperial. W jego asortymencie znajduje się duży wybór futer różnego rodzaju, w tym karakuły, czyli skóry z nienarodzonych zwierząt, których jakość jest tym lepsza, im młodszy był płód, z którego pochodzą.
  • 11 lutego 2012 na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, w ramach wykładów o diecie wegetariańskiej i wegańskiej, odbyły się warsztaty kuchni wegańskiej. Warsztaty poprowadzila grupa Basta. Ponadto jeden z członków grupy wygłosił na ten temat referat.
  • 6 lutego 2012 grupa Basta protestowała pod ZUTem przeciwko Pracowni Hodowli Zwierząt Futerkowych, której adiunktem jest pani Małgorzata Sulik, pracująca dla jednego z trzech domów aukcyjnych na świecie, handlujących futrami.
  • W ranach kampanii SZCZECIN BEZ FUTRA w dniu 10 stycznia 2012 roku Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt zorganizowała kolejny protest domagając się zamknięcia Pracowni Hodowli Zwierząt Futerkowych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie oraz usunięcia z programu nauczania przedmiotów dotyczących futrzarstwa. Film: http://vimeo.com/40179776
  • 10 grudnia 2011 w restauracji Amar w Szczecinie odbyła się aukcja, z której dochód przeznaczony był na schronisko dla koni Tara. Wszyscy, którzy wzięli udział w licytacji, mogli wygrać wege kolację.
  • 25 listopada jest Światowym Dniem Przeciwko Futrom. Z tej okazji Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA zorganizowała Marsz Próżności. Ulicami Szczecina przeszedł korowód zwierząt prowadzony przez Kostuchę. W miejscach, w których sprzedaje się futra, zapalano znicze.
  • 9 października 2011 na placu Rodła odbyła się akcja informacyjna odnośnie wywożenia koni na rzeź. Choć w Polsce mało popularne, mięso koni cieszy się powodzeniem za granicą, dokąd transportuje się zwierzęta przez wiele godzin w skandalicznych warunkach. Po dotarciu na miejsce czeka je okrutna śmierć.
  • 27 sierpnia 2011 w Szczecinie odbyła się anty-futrzarska „Wizualna Akcja”. Obrońcy zwierząt trzymali zdjęcia klatek, w których łącznie było 56 norek amerykańskich. Z magnetofonów leciały odgłosy z fermy, a obok stała tablica na której było napisane: „Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie 80 000 norek zamkniętych w klatkach? Tyle przewiduje planowana budowa fermy norek w Gminie Nowogard.”
  • 26 lipca 2011 w Nowogardzie przed Urzędem Miasta odbył się protest antyfutrzarski. Obrońcy zwierząt złożyli w Urzędzie Miejskim pismo, w którym apelują do Burmistrza Nowogardu o niedopuszczenie do budowy kolejnej fermy norek amerykańskich na terenie gminy. Później na placu przez dwie godziny, trzymali zdjęcia zwierząt z ferm futrzarskich, rozdawali ulotki oraz przemawiali przez megafon.
  • 31 maja 2011 roku w okolicach Głębokiego w Szczecinie miały miejsce Dni Kultury Łowieckiej. Przed wejściem na teren imprezy zebrała się grupa aktywistów protestująca przeciwko zabijaniu zwierząt w imię rozrywki, a także propagowaniu tego typu działań pod szyldem kultury.
  • 26 kwietnia 2011 w Szczecinie odbył się protest związany ze Światowym Dniem Przeciwko Wiwisekcji. Aktywiści zachęcali do wybierania kosmetyków nietestowanych na zwierzętach – to prosta rzecz, na którą każdy z nas ma wpływ. Ponadto można było dowiedzieć się czegoś więcej o sytuacji zwierząt w laboratoriach na całym świecie i wątpliwym sensie badań tego typu.
  • 1 lutego 2011 grupa aktywistów zorganizowała milczący protest pod sklepem z futrami i skórami. Przechodnie mogli zobaczyć zdjęcia zwierząt i warunki ich bytowania w przemyśle futrzarskim.
  • 9 i 10 października 2010 odbyły się kolejne protesty pod cyrkiem, podczas których informowano przybyłych o ciężkim losie zwierząt w cyrku i braku jakiegokolwiek usprawiedliwienia dla tej sytuacji.
  • 21 sierpnia 2010 Szczecińska Inicjatywa Wegańska zorganizowała protest pod cyrkiem. Rozdawano ulotki, a także informowano przychodzących o losie zwierząt.