Zoo w Warszawie – video

Kolejne nagranie w ramach kampanii NIE CHODZĘ DO ZOO!. Video przedstawiające warunki życia zwierząt w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie.

 W 2013 i 2014 roku aktywiści działający w ramach kampanii NIE CHODZĘ DO ZOO!, prowadzonej przez Szczecińską Inicjatywę na Rzecz Zwierząt BASTA!, odwiedzili ponad 20 ogrodów zoologicznych w Polsce. Efektem dokumentacji warunków życia przetrzymywanych w nich zwierząt jest raport filmowy ?Polskie zoo? oraz osobne nagrania z poszczególnych ogrodów zoologicznych. Celem kampanii jest uświadomienie ludziom, jak wygląda codzienne życie zwierząt w zoo, poprzez spojrzenie na nie jak na odrębne istoty, mające prawo do życia na wolności i unikania cierpienia, a nie jak na reprezentantów gatunków, pozbawionych podmiotowości i traktowanych niczym eksponaty na wystawie.

 

 

Video porusza główne problemy zaobserwowane w ogrodzie zoologicznym w Warszawie, m.in.: kwestia zniewolenia i przedmiotowego traktowania zwierząt narażonych na ciągły kontakt z ludźmi; wynikające z ograniczenia przestrzeni do życia zachowania stereotypowe i apatia (widoczne u wielu gatunków zwierząt, szczególnie szympansów, niedźwiedzi, tygrysów, panter, lemurów, lam, ptaków czy gadów); karygodne warunki do życia (np. niedźwiedzie na betonowych wybiegach; pantery śnieżne i niedźwiedzie polarne w nieodpowiednich warunkach klimatycznych, narażone na upał; niedźwiedzie brunatne przetrzymywane przy ruchliwej Alei Solidarności; papugi przetrzymywane w zamknięciu bez zieleni, z wymalowanymi na ścianie elementami przyrody); tresura fok; rany.

http://www.polskiezoo.info/

https://www.facebook.com/niechodzedozoo