Zoo w Chorzowie

W ramach kampanii NIE CHODZĘ DO ZOO! został opublikowany kolejny film, przedstawiający warunki życia zwierząt w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie.

W 2013 i 2014 roku aktywiści działający w ramach kampanii NIE CHODZĘ DO ZOO!, prowadzonej przez Szczecińską Inicjatywę na Rzecz Zwierząt BASTA!, odwiedzili ponad 20 ogrodów zoologicznych w Polsce. Efektem dokumentacji warunków życia przetrzymywanych w nich zwierząt jest raport filmowy ?Polskie zoo? oraz osobne nagrania z poszczególnych ogrodów zoologicznych. Celem kampanii jest uświadomienie ludziom, jak wygląda codzienne życie zwierząt w zoo, poprzez spojrzenie na nie jak na odrębne istoty, mające prawo do życia na wolności i unikania cierpienia, a nie jak na reprezentantów gatunków, pozbawionych podmiotowości i traktowanych niczym eksponaty na wystawie.

 

 

Video porusza główne problemy zaobserwowane w ogrodzie zoologicznym w Chorzowie, m.in.:

- zachowania stereotypowe wynikające z ograniczenia przestrzeni do życia (polegające na ciągłym powtarzaniu nerwowych, bezcelowych ruchów, jak np. chodzenie wokół fragmentu wybiegu, widoczne m.in. u niedźwiedzi, rysia, słonia);

- karygodne warunki do życia (np. Hipopotam przetrzymywany w małym, betonowym pomieszczeniu);

- papugi z powygryzanymi piórami, prawdopodobnie pod wpływem stresu związanego z życiem w zoo

- nagminne dokarmianie zwierząt, często przetworzonym jedzeniem np. chrupkami czy kanapkami (np. niedźwiedzi, pawianów, lam, osłów)

- dostęp przechodniów do zwierząt od strony parku;

- zamknięte w wolierach ptaki pozbawione możliwości lotu;

- niewielki klatki i wybiegi;

- nuda (lew, tygrys, pawiany);

 

http://www.polskiezoo.info/

https://www.facebook.com/niechodzedozoo