Stare Zoo w Poznaniu – publikacja video

W ramach kampanii NIE CHODZĘ DO ZOO! został opublikowany kolejny film, przedstawiający warunki życia zwierząt w Starym Zoo w Poznaniu.

W 2013 i 2014 roku aktywiści działający w ramach kampanii NIE CHODZĘ DO ZOO!, prowadzonej przez Szczecińską Inicjatywę na Rzecz Zwierząt BASTA!, odwiedzili ponad 20 ogrodów zoologicznych w Polsce. Efektem dokumentacji warunków życia przetrzymywanych w nich zwierząt jest raport filmowy ?Polskie zoo? oraz osobne nagrania z poszczególnych ogrodów zoologicznych. Celem kampanii jest uświadomienie ludziom, jak wygląda codzienne życie zwierząt w zoo, poprzez spojrzenie na nie jak na odrębne istoty, mające prawo do życia na wolności i unikania cierpienia, a nie jak na reprezentantów gatunków, pozbawionych podmiotowości i traktowanych niczym eksponaty na wystawie.

 

 

Video porusza główne problemy zaobserwowane w ogrodzie zoologicznym tzw. Stare Zoo w Poznaniu, m.in.:

- zachowania stereotypowe wynikające z ograniczenia przestrzeni do życia (polegające na ciągłym powtarzaniu nerwowych, bezcelowych ruchów, jak np. chodzenie wokół fragmentu wybiegu, widoczne m.in. u osła, koczkodana);

– nieleczone rany ciała utrzymujące się przez wiele miesięcy, (poranione ogony koczkodanów);

– nagminne dokarmianie zwierząt, często przetworzonym jedzeniem np. chrupkami;

– zlokalizowanie zoo w centrum dużego miasta tuż przy ruchliwej ulicy (Zwierzyniecka) i związany z tym hałas;

– zamknięte w wolierach ptaki pozbawione możliwości lotu;

– niewielkie poniszczone klatki bez zieleni (np. gibony, koczkodany);

– nuda i apatia (np. lemury)

 

http://www.polskiezoo.info/

https://www.facebook.com/niechodzedozoo