Spotkania z weganizmem

Spotkania z weganizmem, organizowane raz w miesiącu we współpracy z Piwnicą Kany, to okazja, aby wspólnie podyskutować o wegańskim stylu życia, etyce, ekologii i zdrowiu, obejrzeć interesujące filmy, wysłuchać wykładów, podzielić się doświadczeniami z aktywistycznego frontu, znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania, a także skosztować wegańskich przysmaków popijając herbatę w miłym towarzystwie. Zachęcamy do współtworzenia tego wydarzenia, zgłaszając własne propozycje tematów, warsztatów, pokazów….

.

Najbliższe spotkanie:

„Film TURLOCK”

19 października 2014r. (niedziela), godzina 17:00

Piwnica Kany, pl św. Piotr i Pawła 4/5, Szczecin

W ramach październikowego spotkania zapraszamy na pokaz filmu w reżyserii Keegana Kuhna ?Turlock?. Doskonały dokument opowiada o tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce w lutym 2012 roku na fermie kur niosek w Turlock w Kalifornii. Właściciel fermy pozostawił bez opieki 50 tysięcy kur, skazując je na długą i okrutną śmierć głodową. Dopiero po dwóch tygodniach o sytuacji dowiedziały się władze lokalne miasta, w tym czasie 1/3 kur już nie żyła. Inspekcja weterynaryjna podjęła decyzję o uśmierceniu pozostałych zwierząt. Z ratunkiem przyszły organizacje Animal Place, Farm Sanctuary i Harvest Home, które podczas dwudniowej akcji uratowały ponad 4 tysiące kur, zapewniając im nowe, bezpieczne życie. Film opatrzony świetną muzyką xTrueNaturex odsłania realia przemysłowej hodowli zwierząt i stawia pytanie o miejsce, jakie przeznaczamy zwierzętom pozaludzkim w naszym społeczeństwie.

https://www.facebook.com/events/572939552805491/

Przed spotkaniem gorąco zapraszamy do udziału w Kuchni Społecznej – start: godz. 16.00, Piwnica Kany.

Więcej szczegółów wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/792688244128734

Zapraszamy!

Minione spotkania:

28 września 2014r.

„Kampania Nie chodzę do zoo”

Przybliżyliśmy kulisy nowej kampanii Nie chodzę do zoo, którą rozpoczęliśmy w czerwcu tego roku. Na spotkaniu zaprezentowaliśmy m.in. raport filmowy ?Polskie zoo?, ukazujący sytuację zwierząt w ogrodach zoologicznych w Polsce, oraz opowiedzieliśmy o naszych planach i pomysłach.

22 czerwca 2014r.

„Weganizm w sporcie”

Spotkanie poprowadził aktywista Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! – Daniel Dydyński, amator ruchu, który nie może usiedzieć na miejscu i który chciałby pokazać, że każdy może ćwiczyć i czerpać z tego przyjemność.

25 maja 2014r.

„Filmowe spotkanie z weganizmem”

W maju odbył się pokaz dwóch zaangażowanych filmów, których reżyserem jest Patrick Rouxel. Historie zwierząt opowiedziane w nich zostały bardzo poetyckim i emocjonalnym językiem, chociaż bez słów, przy pomocy dźwięku i poruszających zdjęć. Wartość artystyczna obu dokumentów, w połączeniu z ich głęboką wymową, sprawia, że przedstawione w filmach losy bohaterów, którymi są zwierzęta, na długo pozostają w pamięci…

Alma (2012) – Film wyjaśnia związek pomiędzy konsumpcją produktów pochodzenia zwierzęcego i niszczeniem lasów deszczowych.

http://almathefilm.com/

Green (2009) – Film opowiada o sytuacji osieroconego orangutana i analizuje proces niszczenia lasów tropikalnych w Indonezji.

http://www.greenthefilm.com/

22 lutego 2014r.

Historia weganizmu. Od marginesu w kierunku środka.”

Weganizm staje się jednym z rozpoznawalnych trendów współczesnej kultury. Ilość wegan i weganek systematycznie rośnie. Mówi się o nim w mediach coraz więcej i coraz przychylniej. Podczas wykładu sięgniemy do jego historycznych korzeni, ale także przeanalizujemy współczesne dowody na bardzo dynamiczny wzrost zainteresowania weganizmem. Wykładowi Darka Gzyry towarzyszyć będzie konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

Dariusz Gzyra – jeden z założycieli Stowarzyszenia Empatia. Działacz społeczny, publicysta, artysta, weganin. Kontakt: www.gzyra.net

19 stycznia 2014r.

 „Wegańskie piękności…?

Wegańskie piękności… czyli wszystko o wegańskich kosmetykach. Zdrowe dla naszego ciała, przyjazne dla środowiska i wyprodukowane bez cierpienia zwierząt. Gdzie je kupić i na co zwracać uwagę? Ponadto – praktyczne porady, jak zrobić proste kosmetyki domowymi sposobami.

Gosia Rawa ? aktywistka Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta!

15 grudnia 2013r.

 „EKOLOGIA A PRAWA ZWIERZĄT?

Wykład Xaviera Bayle ?Ekologia a prawa zwierząt?. Czy wolno oddzielić walkę w obronie środowiska od walki o prawa zwierząt? Czy istnieje ekologiczne mięso? Gdzie przebiega granica między aktywizmem dla jednostki, dla gatunku i dla środowiska? Światowy kryzys ekologiczny nigdy nie był tak drastyczny jak dzisiaj, a fakty pokazują, jak bliskie są sobie działania dla Ziemi i zwierząt.

Xavier Bayle ? pochodzący z Katalonii humanista i ARTywista. Od kilku lat mieszka, tworzy i działa w Polsce. Jego twórczość porusza problemy, które dotyczą zwierząt i ludzi. www.xavibayledemomento.blogspot.com

24 listopada 2013r.

DZIEŃ BEZ FUTRA – pokaz filmów

?Świadek (The Witness)? – OGLĄDAJ

W wielokrotnie nagradzanym filmie dokumentalnym Eddie Lama opowiada, jak przez większość życia bał się zwierząt i unikał ich, aż do momentu, kiedy to miłość do małego kotka otworzyła mu serce i zainspirowała do ratowania bezdomnych zwierząt i niesienia na ulicach Nowego Jorku przesłania o współczuciu. Historię tej niezwykłej przemiany świadomości Eddie przedstawia z humorem i w bardzo bezpośredni sposób.

?Ukryty za maską (Behind the Mask)? – OGLĄDAJ

Film opowiada o aktywistach i aktywistkach włamujących się do laboratoriów i innych miejsc, w których wykorzystuje się i okrutnie traktuje zwierzęta. Kim są ci ludzie i dlaczego wierzą, że łamanie prawa jest najskuteczniejszą i najlepszą drogą do wyzwolenia zwierząt? Co inspiruje ich do kwestionowania status quo? Ludzie z całego świata, w różnym wieku i o różnym pochodzeniu opowiadają historie wyzwolenia ? o oddaniu dla ratowania czyjegoś życia, o aresztowaniach, o pobycie w więzieniach, o determinacji.

27 października 2013r.

ZWIERZĘTA CYWILIZOWANE?

Wykład Kazika Pogody ?Zwierzęta cywilizowane??, a w nim:

O zmianach cywilizacyjnych w kulturze naszego podgatunku szympansa.

O ich konsekwencjach dla innych gatunków zwierząt.

O tym czy postęp moralny może dogonić postęp technologiczny.

Kazik Pogoda ? architekt oprogramowania, filozof, biegacz, weganin. http://memy.xemantic.com/

15 września 2013r.

JAK ŁATWO MOŻESZ POMÓC ZWIERZĘTOM?

Chcielibyście pomóc zwierzętom, a nie wiecie jak się za to zabrać? Uważacie, że wasze działanie nic nie zmieni? Wręcz przeciwnie! Przyjdźcie i dowiedzcie się co możecie zrobić dla zwierząt i jak wiele to znaczy. Poznacie podstawy aktywizmu oraz sytuację zwierząt w Polsce. Dowiecie się, jak można pomóc w prowadzonych kampaniach m.in. Cyrk Bez Zwierząt oraz Antyfutro. Zapraszamy na prezentację Łukasza Musiała ze Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta!

ZOO

W dwudziestym pierwszym wieku projekt Great Ape Project stara się uznać prawa małp człekoształtnych, w wielu miejscach na świecie wprowadza się zakazy wykorzystywania zwierząt w cyrkach, Kostaryka przekształca wszystkie swoje ZOO w ogrody botaniczne, a tym czasem w Szczecinie powstała fundacja, której celem jest stworzenie ogrodu zoologicznego w naszym mieście!

Zaprezentujemy film ukazujący jak wygląda życie zwierząt w ZOO oraz podyskutujemy o działaniach mających nie dopuścić do powstania takiego miejsca w Szczecinie.

18 sierpnia 2013r.

LATO Z WEGANIZMEM I: NA SŁODKO!

Wybierając styl życia pozbawiony okrucieństwa wobec zwierząt wcale nie musicie ? jak to się powszechnie uważa ? rezygnować z wszelkiej maści ciast, ciasteczek, tortów, kremów, lodów, cukierków i innych wymyślnych słodkości. Pokażemy wam jak przyrządzać niektóre z nich ? bez użycia jajek, mleka, żelatyny oraz pozostałych produktów pochodzenia zwierzęcego. Przekonacie się, że weganizm jest całkiem łatwy, a przede wszystkim ? pyszny!

Benefit na działanie dla zwierząt na Ukrainie.

Masowe mordowanie psów przed Euro 2012, o którym głośno było również w Polsce, to nie jedyny problem na Ukrainie, gdzie prawa zwierząt w zasadzie nie istnieją. Wspomniany proceder rozgrywa się na co dzień, a ci, którzy próbują pomagać zwierzętom, muszą stawić czoła wielu przeciwnościom, w tym społecznemu napiętnowaniu i zagrożeniu. Opowiemy wam o dwóch aktywistkach, które się nie poddają…

14 lipca 2013r.

LATO Z WEGANIZMEM I: Pokaz wegańskiego gotowania!

Dla wszystkich, którzy lubią smacznie i zdrowo pojeść, odsłaniamy tajniki wegańskiego kucharzenia. Zobaczcie co można w prosty sposób wyczarować z dostępnych nam darów natury, z czystym sumieniem i niesplamionym krwią niewinnych zwierząt widelcem. Będziemy przekonywać, że weganizm to nie tylko trawa i natka pietruszki, ale bogate w składniki odżywcze, niezwykle kolorowe i oryginalne potrawy ? jakich jeszcze nie jedliście. W tę niedzielę porzućcie codzienność: smutnego kotleta z nudną surówką i przesolonymi ziemniakami ? zapraszamy do Kany! W menu: pożywna zupa, wytworne drugie danie i smakowity deserek.

2 czerwca 2013 r.

Dla zwierzaków od dzieciaków

Najbliższe Spotkanie z Weganizmem ukierunkowane będzie na młodszych odbiorców, ale również baaardzo duże dzieci będą mogły mile spędzić czas i wesprzeć działania na rzecz zwierząt. Tego dnia sporo atrakcji, warsztatów i wegańskich benefitowych pyszności. W ramach kampanii Cyrk bez zwierząt będziemy uczyć się odbijać na koszulkach i materiałowych torbach szablony z wizerunkami zwierząt (prosimy o przyniesienie koszulki we własnym zakresie). Podczas zabawy plastycznej wyobrażać będziemy sobie życie słonia ? czyli ?twarzy? naszej kampanii ? na wolności. Artyści z Teatru Ognia Lascar poprowadzą warsztaty Poi, nie tylko dla początkujących, a wieczorem spodziewajcie się małego Fire Show. O godzinie 17:30 Rafał Hajdukiewicz będzie czytał książkę ?Wysoko w chmurach? (Paul McCartney). A ponadto w programie: malowanie twarzy, odwiedzi nas również clown ? pożeracz krówek sojowych!

12 maja 2013r.

Sprawiedliwy handel

Godziwe warunki  życia i  pracy. Równe szanse dla kobiet. Brak wyzysku dzieci i niewolników. Dostęp do rynku dla drobnych producentów. Troska o środowisko przyrodnicze. Zrównoważony rozwój. W dwóch słowach: sprawiedliwość społeczna… brzmi zbyt idealnie? Czekolada, kawa, kakao, herbata, banany ? uwielbiamy je, choć są wymownym symbolem cierpienia i nędzy. Dzięki niskiej cenie, często i gęsto lądują na naszych stołach. Tanie zakupy w markecie to jednak nie tylko nadmierny wzrost konsumpcji ? dokonując wyboru w sklepie, jakże realnie decydujemy o losie innych ludzi. Poczujmy się odpowiedzialni.

11 maja przypada Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Z tej okazji PIJEMY SPRAWIEDLIWIE ? niechaj wejdzie nam to w nawyk!

 

2 kwietnia 2013r.

Etyka w modzie

Spotkanie z Magdalena Płonką, autorką zupełnie świeżej na rynku wydawniczym książki ?Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym?. Masowe zabijanie zwierząt, seksizm i uprzedmiotowienie kobiet, wykorzystywanie dzieci jako taniej siły roboczej, łamanie praw pracowniczych, zanieczyszczenie środowiska i negatywne oddziaływanie na zdrowie człowieka ? wątków związanych z ciemnym obliczem mody jest wiele. Niejednokrotnie za kulisami drogich i pożądanych przez najbogatszych klientów kreacji stoją brudne i skąpane we krwi pieniądze. Zabijanie zwierząt na futra, pozyskiwanie skór, wełny czy jedwabiu, ale także nielegalny handel egzotycznymi gatunkami, to kwestie na których skupimy się przede wszystkim ? choć nie tylko.

Magdalena Płonka jest wykładowcą Corporate Social Responsibility w przemyśle odzieżowym w policealnej Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Współtworzyła pierwsze na polskim rynku publikacje dotyczące etyki w modzie: ?Przewodnik po etyce w modzie? Polskiej Akcji Humanitarnej oraz ?W kierunku odpowiedzialnej mody? Polskiej Zielonej Sieci. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Po zdobyciu dyplomu projektanta ubioru, pracowała przy kolekcjach autorskich i dla polskich marek odzieżowych. Tworzyła również stylizacje na potrzeby filmu i reklamy. Jej prace były publikowane i komentowane w prasie popularnej i fachowej (m.in. w ELLE, Cosmopolitan, Marie Claire, Urodzie, PANI, we Wproście). Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie mody, m.in. Złotej Nitki, Srebrnej Pętelki. W 1999 roku została zaliczona do grona stu najbardziej wpływowych kobiet w Polsce przez magazyn PANI. Od 2010 roku jest biegłym sądowym z zakresu Projektowania Ubioru/Kostiumografii.  www.etykawmodzie.pl

 .

10 marca 2013 r.

Dostrzeż zależność! (?Making the Connection?)

Film dokumentalny prezentujący weganizm jako odpowiedź na wiele problemów o globalnym zasięgu, a jednocześnie jako wybór sprzyjający ludziom i będący źródłem ich osobistej satysfakcji. Wegański styl życia widziany z różnych perspektyw – farmera, kucharza, dietetyczki, atletki, matki, pisarza, parlamentarzysty – posiada wspólny mianownik: dobre samopoczucie oraz wrażliwość na cierpienie i potrzeby innych, bez względu na gatunek, do którego przynależą. ?Making the Connection? dostarcza podpartych faktami odpowiedzi na wiele anty-wegańskich argumentów, nie epatując przy tym scenami okrucieństwa wobec zwierząt, lecz skupiając się na warstwie informacyjno ? edukacyjnej.

Weganizm w praktyce – Jak to działa, z czym to się je?

Jak wychowywać dzieci na diecie wegańskiej dowiemy się od Katarzyny Malec ? autorki bloga ?Matka Weganka i Jej Dziecko?, gotującej w wegańskim przedszkolu ?Przyjaciele Żyrafy?, mamy pięcioletniej Łucji, weganki, rzecz jasna. www.matkaweganka.blogspot.com

Katarzyna Malec, jako redaktorka magazynu ?Vege?, przybliży nam również charakter popularnego w Polsce czasopisma promującego wegetarianizm i prawa zwierząt. www.vege.com.pl

.

10 lutego 2013r.

?Myślące i czujące maszyny? Procesy poznawczo-emocjonalne zwierząt?

dr Adriana Schetz, Instytut Filozofii, Uniwersytet Szczeciński

Zwierzętom odmawia się pewnych praw argumentując, że ich sposób odbierania rzeczywistości jest zasadniczo odmienny od ludzkiego. Wskazuje się, że mechanizmy nabywania przez nie rozmaitych umiejętności są inne, niż te, którymi posługują się dzieci ludzkie. Podobnie, często dominuje przekonanie, że emocje przeżywają ludzie, a nie zwierzęta ? maszyny kierujące się instynktami. Nie zapominajmy jednak, że człowiek jest zwierzęciem. Przekonajmy się, że jeśli zwierzęta są maszynami, to są maszynami myślącymi i czującymi.

?Weganizm w świetle współczesnej medycyny?

mgr Daria Schetz, Zakład i Katedra Farmakologii, Gdański Uniwersytet Medyczny

W świetle wiedzy z zakresu najnowszej medycyny diety wegetariańska i wegańska doskonale wpływają na dobrostan fizyczny i psychiczny człowieka, a jednocześnie ograniczają szereg negatywnych skutków związanych z przyjmowaniem produktów pochodzenia zwierzęcego. Są one dobrym sposobem na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Co decyduje o ogromnej przewadze odżywiania pozbawionego produktów odzwierzęcych w stosunku do odżywiania opartego na tradycyjnym, mięsnym posiłku? Jakie czynniki fizjologiczne i biochemiczne powinniśmy brać pod uwagę, by spożywany przez nas pokarm wspierał naturalne mechanizmy obronne organizmu i pozwalał nam cieszyć się długim i zdrowym życiem? Czy obawy o obarczenie większym ryzykiem niedoborów substancji odżywczych wegetarian i wegan są słuszne?