Nowe zoo – Poznań

W ramach kampanii NIE CHODZĘ DO ZOO! publikujemy kolejny film, przedstawiający warunki życia zwierząt w Nowym Zoo w Poznaniu.

W 2013 i 2014 roku aktywiści działający w ramach kampanii NIE CHODZĘ DO ZOO!, prowadzonej przez Szczecińską Inicjatywę na Rzecz Zwierząt BASTA!, odwiedzili ponad 20 ogrodów zoologicznych w Polsce. Efektem dokumentacji warunków życia przetrzymywanych w nich zwierząt jest raport filmowy ?Polskie zoo? oraz osobne nagrania z poszczególnych ogrodów zoologicznych. Celem kampanii jest uświadomienie ludziom, jak wygląda codzienne życie zwierząt w zoo, poprzez spojrzenie na nie jak na odrębne istoty, mające prawo do życia na wolności i unikania cierpienia, a nie jak na reprezentantów gatunków, pozbawionych podmiotowości i traktowanych niczym eksponaty na wystawie.

 

.

Video porusza główne problemy zaobserwowane w Nowym Zoo w Poznaniu:
- stereotypie i inne zaburzenia psychiczne wynikające z ograniczenia przestrzeni do życia, polegające na ciągłym powtarzaniu nerwowych, bezcelowych ruchów (widoczne m.in. u karakali – zaobserwowane wielokrotnie w ciągu trzech dni, pancernika, ostronosa, ptaków, mrówkojada, myszoskoczka, kun, strusi, rysia);
- zamknięte w wolierach ptaki pozbawione możliwości lotu (m.in. ptaki drapieżne, flamingi);
- przetrzymywanie w klatkach zwierząt drapieżnych wymagających dużej ilości ruchu;
- niewielkie betonowe cele pozbawione zieleni (np. różne gatunki małp);
- nuda i apatia zwierząt;
- zaniedbanie (sowy, strusie);
- dokarmianie zwierząt.

http://www.polskiezoo.info/
https://www.facebook.com/niechodzedozoo