?Spotkania z weganizmem?


?Spotkania z weganizmem?

2 kwietnia 2013 r. (wtorek), godzina 17:00, wstęp wolny
Piwnica Kany, pl. św. Piotra i Pawła 4/5, Szczecin

?Spotkania z weganizmem? to cykl comiesięcznych spotkań, podczas których dyskutujemy o wegańskim stylu życia, etyce, ekologii i zdrowiu; popijając herbatę w miłym towarzystwie dzielimy się doświadczeniami z aktywistycznego frontu i wspólnie szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Tym razem pod obstrzał dociekliwych pytań bierzemy przemysł związany z modą, skupiając się głównie na jego wpływie na los zwierząt, o których prawa walczymy.

godzina 17:00
Wietrzenie Szafy
Zapewne w twojej szafie znajdzie się niejedna sukienka, której w zasadzie nigdy już na siebie nie założysz? Żal ją wyrzucać, gdyż przypomina ci o pierwszej udanej randce? Dość sentymentów, wywietrz szafę! A potem zapełnij ją nowymi szmatkami, w których ci będzie jeszcze bardziej do twarzy. Na okoliczność wiosennych porządków wymieniamy ciuchy na takie, w których się mieścimy. Przynieś swoje, uśmiechnij się, a dostaniesz coś w zamian. Tylko pamiętaj ? lubimy wyłącznie etyczne ubrania. Żadnych futer, skór, wełny czy jedwabiu. Nie promujemy okrucieństwa względem zwierząt.

godzina 18:00
Etyka w modzie
Spotkanie z Magdalena Płonką, autorką zupełnie świeżej na rynku wydawniczym książki ?Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym?. Masowe zabijanie zwierząt, seksizm i uprzedmiotowienie kobiet, wykorzystywanie dzieci jako taniej siły roboczej, łamanie praw pracowniczych, zanieczyszczenie środowiska i negatywne oddziaływanie na zdrowie człowieka ? wątków związanych z ciemnym obliczem mody jest wiele. Niejednokrotnie za kulisami drogich i pożądanych przez najbogatszych klientów kreacji stoją brudne i skąpane we krwi pieniądze. Zabijanie zwierząt na futra, pozyskiwanie skór, wełny czy jedwabiu, ale także nielegalny handel egzotycznymi gatunkami, to kwestie na których skupimy się przede wszystkim ? choć nie tylko.

Po wykładzie zapraszamy na kreatywną dyskusję i wegańskie pyszności.
Magdalena Płonka jest wykładowcą Corporate Social Responsibility w przemyśle odzieżowym w policealnej Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Współtworzyła pierwsze na polskim rynku publikacje dotyczące etyki w modzie: ?Przewodnik po etyce w modzie? Polskiej Akcji Humanitarnej oraz ?W kierunku odpowiedzialnej mody? Polskiej Zielonej Sieci. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Po zdobyciu dyplomu projektanta ubioru, pracowała przy kolekcjach autorskich i dla polskich marek odzieżowych. Tworzyła również stylizacje na potrzeby filmu i reklamy. Jej prace były publikowane i komentowane w prasie popularnej i fachowej (m.in. w ELLE, Cosmopolitan, Marie Claire, Urodzie, PANI, we Wproście). Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie mody, m.in. Złotej Nitki, Srebrnej Pętelki. W 1999 roku została zaliczona do grona stu najbardziej wpływowych kobiet w Polsce przez magazyn PANI. Od 2010 roku jest biegłym sądowym z zakresu Projektowania Ubioru/Kostiumografii.

Organizatorzy:
Basta! Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt www.basta.szczecin.pl
www.facebook.com/Basta.Szczecin
Piwnica Kany www.kana.art.pl
www.facebook.com/piwnicakany